Warsztaty z komunikacji interpersonalnej

Warsztaty z komunikacji interpersonalnej 1024 768 Katarzyna Kuzak

Komunikacja interpersonalna jest jedną z najważniejszych umiejętności, leżących u podstaw pracy zespołowej. Sposób, w jaki mówimy, jak przekazujemy sobie ważne informacje, jak dobieramy słowa ma wpływ na efektywność i skuteczność grupy. Dlatego też 22 lutego 2015r. zespół pracowników firmy Intergraph wziął udział w warsztacie Praktyczne Rozmówki poprowadzonym przez Motywatorium w Krynicy-Zdroju.

Praktyczne Rozmówki to warsztaty poświęcone różnym aspektom komunikacji. Wspólnie z uczestnikami przyglądaliśmy się mowie ciała, dźwiękom paralingwistycznym oraz werbalnemu wymiarowi komunikacji. Na własnej skórze sprawdzaliśmy i ćwiczyliśmy te elementy, które mają największy wpływ na efektywność komunikowania się.

Oto krótka relacja fotograficzna z warsztatów:

Pracownicy firmy Intergraph podczas warsztatów Praktyczne Rozmówki

Pracownicy firmy Intergraph podczas warsztatów Praktyczne Rozmówki

Pracownicy firmy Intergraph podczas warsztatów Praktyczne Rozmówki

 

Jak zauważyli uczestnicy warsztatów, komunikacja to o wiele więcej niż tylko prosty przekaz informacji. Okazuje się, że sposób, w jaki się ubieramy, poruszamy, to jaką przyjmujemy postawę, gdy słuchamy wypowiedzi innych, także jest komunikatem.

 

SŁOWA
Komunikacja werbalna stanowi podstawę budowania relacji interpersonalnych. Polega na wykorzystywaniu słów do przekazywania różnorodnych treści. Z obliczeń psychologa Alberta Mehrabian wynika, że kiedy opowiadamy innym o swoich uczuciach, postawach czy przekonaniach, komunikacja werbalna stanowi 7% całego przekazu.

MOWA CIAŁA
Nasze ciało jest skarbnicą informacji! 55% całego przekazu płynie właśnie z gestykulacji, mimiki, odległości i sposobu, w jaki ułożone jest nasze ciało względem rozmówcy (czyli tzw. proksemiki). Badania psycholog społecznej Amy Cuddy wykazały, że przyjmowana przez nas postawa ma wpływ nie tylko na odbiorcę naszego komunikatu, ale przede wszystkim na nas samych. Przyjmowanie tzw. postawy dominującej może dodać nam odwagi i pewności siebie,  co następnie przełoży się na większą skuteczność w relacjach interpersonalnych.

DŹWIĘKI PARALINGWISTYCZNE
Pozostałe 38% przypada dźwiękom paralingwistycznym, czyli intonacji i barwie głosu, tempu mówienia, chrząknięciom, wzdychaniu, przerwom. Dźwięki paralingwistyczne są nośnikiem emocji – za ich pomocą możemy rozpoznać, jak czuje się nasz rozmówca. Tym samym, dodaje nam to nowych wskazówek i informacji, które często nie są wypowiadane wprost.

SEKRET SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI
Jaki sposób komunikacji jest najbardziej skuteczny? Kluczową i podstawową zasadą komunikacji jest spójność pomiędzy sygnałami werbalnymi i niewerbalnymi. Gdy to, co mówimy jest podparte mową ciała oraz odpowiednią intonacją głosu, mamy szansę na to, że nasz rozmówca świetnie nas zrozumie.

Omówione powyżej elementy komunikacji werbalnej i niewerbalnej stanowią wstęp do rozbudowanych warsztatów, jakie Motywatorium prowadzi z zakresu komunikacji interpersonalnej.

Firmie Intergraph dziękujemy za wspaniale i efektywnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że Praktyczne Rozmówki przydadzą się na co dzień!

Pracownicy firmy Intergraph

Leave a Reply

Your email address will not be published.