Siła wyobraźni w wyznaczaniu celów

Siła wyobraźni w wyznaczaniu celów 700 525 Katarzyna Kuzak
Chciałbyś w końcu uniknąć niepowodzeń i oskarżania samego siebie o słomiany zapał? Użyj wyobraźni i doprecyzuj swój cel!

Okazuje się, że sposób, w jaki dokonujesz wyboru swoich postanowień ma ogromne znaczenie. Wykorzystywanie kreatywności i wyobraźni pomoże Ci przemyśleć i przyjrzeć się Twoim potrzebom z zupełnie innej perspektywy.

Potrzebne!
Długopis i kartka papieru. Wygodny fotel i chwila dla siebie.
Czas: 20 minut

Krok 1: Twoje życie to powieść

Wyobraź sobie, że Twoje życie to fascynująca książka. Ciekawa i barwna opowieść. Każdy kolejny rok to osobny rozdział powieści, który przedstawia losy bohatera. Mówi o jego rozwoju i priorytetach, o wzlotach, ale i o upadkach. O uczuciach, relacjach, pracy zawodowej. O zdrowiu, finansach, marzeniach. Spójrz na poprzedni rok, kilka ostatnich miesięcy, lub konkretny etap swojego życia, jak na rozdział z książki. Zamknij oczy i wyobraź sobie, że w tym momencie przeczytałeś jego ostatnią stronę, po czym odpowiedz na poniższe pytania:

  • O czym mówi ten rozdział?
  • Co ważnego dla głównego bohatera wydarzyło się przez ten czas?
  • Które jego cechy, umiejętności i zachowania podobały Ci się najbardziej?
  • Z jakich jego dokonań mógłbyś być dumny?
  • Jaki tytuł nadałbyś temu rozdziałowi?

Zapisz swoje odpowiedzi, by w ten sposób podsumować wybrany przez siebie okres czasu.

Krok 2: Czego potrzebuje główny bohater Twojej powieści?

Pomyśl, czego brakowało głównemu bohaterowi przez ten czas. O czym zapominał, lub na co nie miał czasu? Na czym mu zależało, a czego nie doświadczył? Ponownie zapisz odpowiedzi. Zastanów się, dlaczego są to sprawy dla Ciebie istotne. Co zmieni się w Twoim życiu, jeśli w kolejnych miesiącach rozpoczniesz realizację tych spraw?

Krok 3: O czym będzie kolejny fragment?

Wyobraź sobie, że właśnie czytasz część opowiadającą o następnym etapie Twojego życia. Towarzyszy Ci poczucie, że to wspaniały czas. Okazuje się, że w tym okresie udało Ci się zrealizować wszystkie zamierzenia i plany. Co wtedy czujesz? Co takiego wydarzyło się w tych kolejnych miesiącach, że tak dobrze je wspominasz? Wypisz wszystkie wydarzenia i zmiany, które przychodzą Ci do głowy. Będą stanowić wskazówki do dalszego planowania.

Krok 4: Zaplanuj następny rozdział

Przeczytaj informacje, które udało Ci się zanotować. Zastanów się, które z tych zmian są dla Ciebie najważniejsze i które z nich, jeśli zostaną zrealizowane, w największym stopniu wpłyną na Twoje życie i przybliżają Cię do osiągnięcia celu? Wybierz jedną z nich i wyróżnij pięć elementów, które składają się na urzeczywistnienie tej najistotniejszej zmiany.

Krok 5: Pisz swoją powieść każdego dnia

Każdy dzień to kolejna strona powieści. Codziennie tworzysz jej fragment, zapisujesz zdanie po zdaniu. Sprowadź pięć wypisanych elementów do konkretnych działań, jakie możesz wykonać w następnych dniach lub tygodniach. Pomocne może być wyobrażenie sobie kolejnego rozdziału książki, w którym realizujesz poszczególne zadania. Za pomocą wyobraźni sprawdź, czy przynoszą one takie rezultaty, jakich oczekujesz. Pamiętaj, że jesteś autorem tej powieści i to Ty w swojej dłoni trzymasz długopis!

Leave a Reply

Your email address will not be published.